varnost pri delu1

Varnost pri delu je ena najpomembnejših dolžnosti v vsakem delovnem okolju. Zagotavljanje varnih razmer in zaščita zdravja zaposlenih je ključnega pomena za uspešno delovanje podjetij in organizacij, saj vpliva na produktivnost, zadovoljstvo zaposlenih in celotno delovno kulturo. Da to lahko omogočimo, moramo opraviti oziroma izvesti za varstvo pri delu izpit, ki je ena od ključnih praks, da vzpostavimo varnost pri delu. Z njim prejmemo oceno našega znanja in spretnosti, skladno z zakonskimi zahtevami in standardi. V naslednjih vrsticah preverimo, kako ga opraviti oziroma kako prispeva k zaščiti vseh, ki delujejo v določenem podjetju.

varstvo pri delu3

Varnost pri delu je eden glavnih stebrov poslovanja

Varnost pri delu je v prvi vrsti bistvena kot preventiva pred nevarnostmi in poškodbami, ki lahko nastanejo pri izvajanju različnih dejavnosti in procesov. To pa ne zmanjšuje le rizika za poškodbe in nesreče, temveč tudi:

  • izboljšuje uspešnost,
  • zmanjšuje stroške zaradi bolniških odsotnosti in izgube delovnih ur
  • ter krepi zaupanje med zaposlenimi in delodajalci.

Če želimo vzpostaviti čim boljšo varnost pri delu, to ne pomeni, da to počnemo zgolj iz naše moralne dolžnosti, temveč je v ozadju predvsem zakonska zahteva. V večini držav obstajajo zakoni, predpisi in standardi, ki urejajo varnost pri delu in zahtevajo skladnost z določenimi smernicami, postopki in praksami. Neupoštevanje teh zahtev pa lahko privede do kazni, odškodninskih zahtevkov ali celo zaprtja podjetja, zato naj bo varnost pri delu naša osrednja prednostna naloga.

varnost pri delu2

Zakaj potrebujemo za varstvo pri delu izpit?

Kadar začenjamo z novo zaposlitvijo ali pa če podjetje uvede nova sredstva ali postopke in v drugih primerih, bomo potrebovali za varstvo pri delu izpit. Gre za enega od načinov, kako zagotoviti, da so zaposleni ustrezno usposobljeni in ozaveščeni o potencialnih tveganjih in grožnjah pri uporabi različnih nevarnih sredstev, prenašanju ali prevažanju težkih predmetov, upravljanju masivnih strojev in podobno. Poznati morajo tudi postopke za zaščito različnih zunanjih obiskovalcev, sodelavcev in partnerjev, ki vstopajo v prostore, koder prihaja do tveganj. Obstaja pa tudi ena izjema, ko nam ga ni potrebno opraviti. V kolikor delujemo kot samostojni podjetniki in če smo presodili, da pri našem delovanju ni rizikov, zadostuje zgolj ocena tveganja z izjavo, ni pa nam potrebno opraviti niti preventivnega zdravniškega pregleda.

varstvo pri delu5

Varstvo pri delu izpit – potek

Varstvo pri delu izpit običajno poteka v obliki pisnega testa ali praktičnega preizkusa, odvisno od posebnih zahtev in standardov vsake organizacije:

  • Pisni test lahko vključuje vprašanja o postopkih, zakonskih zahtevah, prepoznavanju nevarnosti in ukrepih za preprečevanje nesreč.
  • Praktični preizkus pa lahko vključuje simulacije reševanja nujnih situacij, uporabo opreme, ravnanje z materiali ali preverjanje spretnosti prve pomoči.

Seveda je vsebina prilagojena glede na specifično situacijo v vsaki organizaciji. Tako varstvo pri delu izpit lahko odraža pretežno tematike, vezane na sedeče ali stoječe aktivnosti ali bolj fizične in tako dalje. O samem poteku se lahko individualno dogovorimo z zunanjim izvajalcem, ki nam bo svetoval, kaj moramo obvezno vključiti v varstvo pri delu izpit ter kako zajeti posebnosti, vezane na naše poslovanje.

varnost pri delu

Priprava pisnih ocen tveganja in ukrepov

Kot delodajalci smo po zakonu dolžni tudi urediti izjavo s pisno oceno tveganja za vsako pozicijo in pripraviti seznam ukrepov, s katerimi bomo rizike znižali na minimum. Če tega nimamo urejenega, lahko, denimo, ZPIZ zahteva od nas morebitno kritje stroškov zdravljenja ter bolniškega nadomestila, tudi sicer pa drugi stroški lahko izdatno naraščajo. Nenazadnje nas lahko tudi obisk inšpektorja olajša za znesek od 2.000 do 40.000 € (oziroma za s.p. nekoliko manj, med 500 in 10.000 €), zato je smiselno, da čim prej uredimo vso dokumentacijo. Določiti moramo tudi osrednjo osebo oziroma koordinatorja, ki ima vlogo moderatorja in svetovalca za celotno področje in ki tudi nadzira izvajanje vseh zapisanih ukrepov.

Nadgrajevanje znanja, vzdrževanje opreme in doslednost

Poleg naštetega so pomembna tudi različna krajša usposabljanja ter osveževanje oziroma nadgrajevanje znanja. To nam omogoča, da:

  • se seznanimo z najnovejšimi smernicami in tehnologijo
  • ter ohranimo svoje znanje in spretnosti na najvišji ravni.

Obenem ne smemo zanemariti skrbi za redno vzdrževanje opreme, saj nam pridobljeno znanje ne bo kaj dosti koristilo, če bomo operirali z zastarelimi in okvarjenimi pripomočki in orodji oziroma ne bomo znali prepoznati, kdaj je pravi čas za njihovo menjavo. Tako moramo dosledno negovati dobro komunikacijo in se odzivati na različne interne iniciative, da lahko pravočasno ukrepamo. Vse našteto prispeva k zavedanju o ogroženosti, izboljšuje odzivnost in pripravljenost na morebitne nesreče ter krepi skupinski duh in sodelovanje med vsemi akterji.

varstvo pri delu

Brez zdravja ni dobrih poslovnih rezultatov

Varnost pri delu je torej bistvena za ustvarjanje zdravega, storilnega in učinkovitega podjetja. Teoretično in praktično izobraževanje skupaj s preizkusom poznavanja različnih tematik je pomemben korak pri jamčenju za to, da je ekipa primerno usposobljena in ozaveščena o preventivnih praksah in postopkih. Redno usposabljanje, servisiranje naprav, večsmerna komunikacija in dosledno uvajanje novih smernic so osrednji gradniki pri ohranjanju motiviranosti, ustvarjalnosti, zadovoljstva ter pripadnosti, nenazadnje in dolgoročno pa nam to prinese tudi ustrezen finančni uspeh.