nadomensti deli za avto

Kadar nastopi čas za popravila, menjave ali celo izboljšave našega vozila, bodo rezervni ter nadomestni deli za avto, ki so visokokakovostni in zanesljivi, nujen nakup. Na ta način bomo poskrbeli za vzdrževanost vozila in preprečili, da bi obstoječe težave prerasle v nerešljiv problem, obenem pa bo vožnja precej bolj varna in prijetna. Pri nakupu pa moramo sicer dobro poznati situacijo, da bomo vedeli, kje in kako jih kupiti, saj nepoznavalsko oko lahko spregleda ponarejene produkte ali kose, ki sploh niso več uporabni. Številne spletne strani imajo izdelke na vpogled bodisi glede na znamko ali šasijo oziroma šifro artikla ter glede na druge parametre. Če smo iskali določen kos že pri mehaniku in je le-ta imel ceno višjo, kot smo jo zasledili nekje na spletu, se dobro prepričajmo, ali cena odraža tudi kakovost.

deli za avto1

Kaj moramo poznati?

Naša odgovornost je, da redno spremljamo, kdaj kakšen element na našem vozilu potrebuje menjavo, zato je dobro poznati osnovno strukturo. Najpogosteje so zamenljive razne matice, vijaki, zobniki, motorji, zavore, cevi in rezervoarji za gorivo ter drugo, najboljše pa se je seznaniti z naslednjimi glavnimi komponentami ter pogostimi težavami na njih:

  • Motor – motor redno preverjajmo in poskrbimo, da lučka za motor kaže pravilno stanje. Razne črpalke, izpušni sistemi, tesnila, filtri, jermenski pogoni in drugo so predmet menjave.
  • Zavorni sistemi – brez dobrih zavor ni varne vožnje, zato zagotovimo, da bodo vselej delovale brezhibno, saj se ne želimo znajti v neprijetni situaciji.
  • Pogonska os – njena naloga je poganjati pnevmatike, nenehna obraba pa lahko vpliva nanjo.
  • Menjalnik – menjalniki so lahko ročni ali avtomatski. Slednji so sicer precej bolj priročni, vendar pa zobniki pri njih bolj drsijo in lahko pride do napak pri prenosu. Od vrste menjalnika so sicer zelo odvisni tudi posamezni kosi, kot so hladilniki, nosilci idr.
  • Oljni filtri – naloga motornega olja je mazanje notranjih gibljivih elementov in s tem premikanje brez trenja, zato so oljni filtri ravno tako izjemnega pomena.

Poleg naštetega poznajmo še druge komponente podvozja in pogona, hladilnega sistema s klimo, gretjem, termostati itd., karoserije z blatniki, odbijači, pokrovi motorja, nosilci in rezervoarji, stekla in njihovo pripadajočo opremo, svetila, ogledala in dodatno opremo, kot so pnevmatike, platišča, akumulatorji in drugo.

deli za avto2

Kako do najboljših kosov?

Previdnost je mati modrosti, kar velja tudi v tem primeru, zato se vselej najprej podajmo v raziskavo. Pri zanesljivih ponudnikih oziroma na priznanih lokacijah raziščimo ter primerjajmo ponudbo. V prvi vrsti naj nas prepriča kvaliteta in ne cena. Najenostavnejši način za iskanje je glede na znamko, model, letnik in serijo našega vozila ter velikost in moč motorja oziroma glede na:

  • VIN (Vehicle Identification Number) številko, ki je sestavljena iz 17 znakov in jo lahko najdemo na vratnem drogu ali v kotu armaturne plošče,
  • ali PR kodo, ki je proizvodna koda, ki jo najdemo v servisni knjižici ali na ohišju pnevmatike,
  • ali glede na OEM (Original Equipment Manufacturer) številko za originalni kos oziroma po številki proizvajalca neoriginalnih kosov.

Preverimo tudi, ali so rabljeni deli za avto zadostni ali pa bomo morali kupiti povsem nove (npr. rabljene vzmeti so lahko še v celoti smiselne). Če smo jih v preteklosti že kupovali, sploh take, ki zahtevajo redno menjavo, pa si je smiselno zabeležiti njihovo številko oziroma shraniti račun s podatki, da nam ob ponovnem naročilu ne bo potrebno iskati vseh ključnih podatkov. Primerjajmo tudi to, ali je nek produkt, ki ga želimo naročiti, enak tistemu, ki ga že imamo vgrajenega.

nadomestni deli za avto1

Nadomestni deli za avto naj imajo garancijo

Vedno se tudi prepričajmo, da imajo produkti garancijo. V primeru tovarniških napak ali ob pojavu težav takoj po namestitvi, bomo namreč le z garancijo lahko uveljavljali brezplačno zamenjavo.

rezervni deli za avto3