Našemu jeklenemu konjičku moramo posvečati veliko pozornosti, med drugim pa moramo redno skrbeti za notranje in zunanje čiščenje avtomobila. Ustrezno čiščenje vozila bo namreč zagotovilo ne zgolj lep izgled in brezhiben sijaj ter udobno vožnjo, temveč tudi njegovo ohranjenost oziroma odlično stanje. Da to lahko izvedemo pravilno, bomo potrebovali čistilna sredstva in preparate, ki so namenjeni točno določenemu delu (npr. posebej pnevmatikam, armaturi, steklom itd.). Detergenti za pomivanje posode ali milo za roke niso ustrezna izbira. Opremimo se z vedri, rokavicami, gobami, brisačami iz mikrovlaken, krtačami, ki ne bodo opraskale površine, polirnimi sredstvi, spreji, sesalcem in drugo opremo ter se lotimo dela.
Čiščenje vozila v notranjosti
Znotraj moramo temeljito odstraniti umazanijo, prah in madeže. To vključuje pretežno:
- sesanje preprog in oblazinjenja sedežev,
- praznjenje pepelnikov,
- umivanje armaturne plošče, volana in ostalih površin, ki so najbolj pogosto izpostavljene dotiku in nagnjene k pokanju.
Preproge pred sesanjem najprej dobro stepemo, v kolikor pa so izdelane iz gume, jih operimo z vodo. Sedeže je priporočljivo očistiti enkrat na mesec. Če imamo usnjene sedeže, ne uporabljajmo raztopin z amoniakom in belilom, saj lahko poškodujemo usnje, temveč se poslužimo zgolj vlažne brisače, nanos posebnega balzama pa bo ohranil njegovo strukturo. Preglejmo tudi vse kotičke pod sedeži in špranje, kjer se lahko nabirajo drobtine in drugi ostanki hrane ali živalska dlaka. Za najožje oziroma težko dosegljive predele lahko uporabimo zobno krtačko. Volan prebrišemo z dezinfekcijskim robčkom, da uničimo bakterije. Če zaznavamo neprijetne vonjave v avtu, posujmo nekaj soda bikarbone po sedežih in preprogah, pustimo čez noč, nato jo posesajmo.
Čiščenje vozila na zunanjščini
Redno čiščenje vozila na zunanjščini, ki je izpostavljena:
- prahu,
- dežju,
- soncu,
- soli in snegu,
- ptičjim iztrebkom in drugim živalskim ostankom
- ter ostalim vplivom
ne pomeni zgolj odstranitev umazanije in madežev, ampak tudi zaščito laka pred škodljivimi vplivi okolja. Pravilna uporaba kakovostnih čistilnih sredstev bo poskrbela za sijoče rezultate brez poškodb na laku. Tako bomo preprečili nastanek rjavenja in druge težave. Dela se lotimo v senci, saj sonce pospeši sušenje in lahko nastanejo vodni madeži:
- Najprej se osredotočimo na kolesa in pnevmatike, uporabimo pa čistilo, ki je zasnovano posebej zanje. Ko ga speremo, pnevmatike osušimo z brisačo in jih spoliramo.
- Nato se lotimo karoserije. Prvi korak je izpiranje nečistoč s površine, nakar uporabimo detergent. Pričnemo na vrhu in nadaljujemo navzdol, namesto krožnih gibov pa umivajmo v linijah. Izperemo in posušimo z brisačo. Na koncu še povoskamo oprano površino, da zaščitimo barvo, saj vosek ustvari zaščitno plast (poleg sijaja) in tako ne drgnemo barve.
- Za stekla moramo ravno tako uporabiti posebno čistilo, ki ne vsebuje kemikalij, ki bi lahko škodovale UV zaščitnemu nanosu na njih.
- Na koncu nam ostanejo še luči, ki jih namočimo z vodo ali kisom ter nanesemo sodo bikarbono in zdrgnemo z gobico in speremo z vodo.
Notranje in zunanje čiščenje avtomobila lahko zaupamo strokovnjakom
V kolikor nimamo dovolj časa ali pa želimo profesionalno storitev, zlasti če gre za redno vzdrževanje ali pa se odpravljamo na poseben dogodek in potrebujemo brezhiben izgled, se obrnimo na avtopralnice, kjer nam bodo z uporabo najnovejših tehnologij in pripomočkov jeklenega konjička uredili do potankosti, da bo videti kot nov. S tem bomo poskrbeli tudi za njegovo daljšo življenjsko dobo. Obenem bomo to zamudno opravilo prepustili profesionalnim čistilcem in prihranili s časovnega vidika, hkrati pa se izognili morebitnim nerodnostim. Nepravilno čiščenje vozila in uporaba napačnih sredstev namreč lahko povzročita poškodbe, kot so praske in druge nevšečnosti, zato, v kolikor nimamo pravih pripomočkov in znanj, raje poiščimo strokovnjaka. Kako pogosto naj bi to počeli, je odvisno od stanja našega avta – pravilo je najmanj dvakrat letno temeljito, enkrat mesečno pa naredimo nujne posege.