Občasen občutek, ki ga dajejo suha usta, je lahko posledica številnih pojavov. Morda vas teži viroza, trema, povišana telesna temperatura, ali pa so za suha usta ponoči krivi trenutki, ko ste morali čez dan zelo veliko govoriti. To se dogaja prav tako ljudem, ki zaužijejo veliko količino slane hrane. Pojav, ki ga imenujemo tudi kserostomija, je posledica majhnega ali pa celo prekinjenega izločanja sline.Da bi lahko razpolagali med razlogi in našli hitro rešitev za nastalo stanje, je dobro poznati nekaj smernic, med katerimi boste zagotovo našli tisti pravi vzrok, ki ga lahko začnete reševati ali zdraviti.
Posledice za suha usta samo ponoči
Največkrat se pojavi znak za suha usta samo ponoči zaradi:
- starosti, saj žleza slinavka enostavno več ni sposobna proizvajati velikih količin sline, kot je to počela v mladosti. Tukaj zraven pa še lahko za omenjen sopojav štejemo tudi
- smrčanje, ki prizadene kar 80 % žensk in moških. Zaradi tega se lahko zjutraj zbudite brez sline in kot bi v vaših ustih bila sahara.
- Eden od velikih razlogov je pa tudi pogosto jemanje zdravil ali dehidracija.
Simptom se deli na 2 stanji, in sicer: začasno in dolgotrajno.
Začasno povzročajo predvsem: stres, depresija, pomanjkanje vitaminov, zvišan tlak, občutek tesnobe, kajenje, hormonske spremembe, dihanje skozi usta.
Za dolgotrajno stanje pa so zadolženi:
Operacije glave ali vratu, revmatski artritis, Sjögrenov sindrom, sladkorna bolezen in redno uživanje zdravil, kot so protivnetna, antidepresivna, antihistaminiki ali antiparkinsoniki.
Posledica za suha usta samo ponoči, pa lahko v primeru dolgotrajnega stanja škoduje tudi prehranjevanju. Zakaj? Ker žvečenje hrane brez sline otežuje žvečenje, požiranje in prinaša možnosti, da se hrana začne lepiti na žrelnico ali zaide celo na vhod v požiralnik.
Da bi se delno lahko temu izognili, se poskusite prisiliti, da dihate skozi nos in tako v velikem delu preprečite, da bi razne bakterije zašle naravnost v žrelnico in povzročale okužbe in vnetja. Tako lahko ob enem preprečimo tudi izsušitev sluznice, saj kadar dihamo skozi nos, se zrak prečisti in segreje.
Suha usta ponoči: pomoč za obvladanje bolezenskih znakov
Če dolgotrajno trpite in se vam ponavljajo suha usta samo ponoči, poskusite biti striktni pri ustni higieni in uporabite nežne zobne kreme z vlažilnim učinkom, brez SLS-a, ter ustno vodico, ki je brez alkohola. Prva pomoč je tudi, da pred spanjem pijete vodo v kratkih požirkih in žvečite žvečilke brez sladkorja. Tako boste spodbudili pretok sline in omogočili lastnim obrambnim mehanizmom, da si pomagajo.
Izredno priljubljen izdelek so tudi vlažilni geli s posebnim učinkom, ki se počasi sproščajo ter zagotavljajo konstantno vlaženje. Pozitiven učinek imajo tudi na nastanek zobne gnilobe ter oblog. Zdravniki oz. strokovnjaki priporočajo osebam s to težavo, da poskusijo lizati kisle bombone, piti limonin sok, saj to namreč pospeši izločanje sline in vam omogoči mirne noči. Poskusite pa se odreči večjim količinam popite kave ter alkoholnih pijač.
Znaki in resne bolezni povezani s simptomom
Suha usta samo ponoči lahko namigujejo prav tako na resen problem za bolezni, kot so okvara žlez slinavk. Ta nastane predvsem zaradi avtoimunskih bolezni ali rakavih obolenj, ki potrebujejo obsevanje ali kemoterapijo na področju glave in vratu. Ni pa vedno nujno, da je to posledica omenjenih bolezni, saj je lahko vzrok tudi v samih ustih.
Znaki, da trpite za omenjenim neželenim učinkom:
- razpokan jezik,
- luščenje ustnic,
- karies na zobnih koreninah,
- preobčutljivost zob,
- težave pri govoru,
- motnje okusa ter žvečenja in požiranja,
- glivična vnetja.
Kadar ste priča takšnim in podobnim znakom, vam svetujemo, da poskušate nekaj spremeniti, saj na dolgi rok lahko to vodi do kritičnih bolezni, ki vas lahko zaznamujejo. Skrbno poskrbite za svojo higieno in spremljajte različne pojave, ki jih lahko v zgodnjem času hitreje in učinkoviteje rešite. Pomagajte si doma, kolikor je le mogoče in ohranjajte zdrav življenjski slog.