turistično zavarovanje1

Se odpravljate na krajše potovanje v tujino zaradi službenih obveznosti? Ali pa se nameravate za nekaj časa izseliti iz Slovenije? Ne glede na to, ali vas čaka krajše ali daljše potovanje, se je nujno potrebno dobro pripraviti, preden se odpravite na pot. Med priprave spada tudi urejanje vseh potrebnih dokumentov, ki jih morda še nimate, pravočasno pa boste morali urediti tudi turistično zavarovanje, ki ga lahko sklenete za vse družinske člane, ki potujejo z vami.

Prednost, ki jo ponuja letno turistično zavarovanje pa je vsekakor ta, da ga sklenete le enkrat, saj velja za večkratna potovanja po 90 dni, ki jih lahko opravite v enem letu. O podrobnostih glede pogojev si lahko preberete na tej povezavi: https://www.coris.si/zavarovanja/letno-turisticno-zavarovanje. Odpotujete lahko kadarkoli vam to ustreza, saj vam ga ni potrebno sklepati vsakič, preden se odpravite na pot.

Če ste direktor podjetja, ki posluje s tujimi poslovnimi partnerji ali strankami, boste morda morali urediti turistično zavarovanje in napotitev delavcev v tujino. Za pravilno urejeno dokumentacijo in vse potrebno za nemoteno potovanje in namestitev delavca pa morate poznati vsa pomembna pravila za napotitev delavcev v tujino. Najbolj učinkovit način, da izveste vse potrebno, je udeležba na izobraževanju s področja delovnopravne zakonodaje.

napotitev delavcev iz tujime1

Kaj vam ponuja turistično zavarovanje?

Kljub temu, da se nas večina odpravlja na potovanje s pozitivno naravnanostjo in lepimi pričakovanji, pa ne moremo predvideti vseh nesrečnih dogodkov, ki se nam lahko zgodijo med potjo ali na končni destinaciji. To ne pomeni, da moramo o tem nenehno razmišljati, ampak je najbolje, da se že prej ustrezno zavarujemo, da nam ob morebitni nesreči ne bo potrebno vsega urejati, kar lahko samo še poslabša naše počutje, če smo npr. poškodovani ali moramo poskrbeti za obolelega svojca.

Sklenjeno turistično zavarovanje vam zagotavlja vse storitve nujne medicinske pomoči, ki vključuje nujni zdravstveni prevoz do bolnišnice oziroma klinike za nujno zdravljenje in 24-urno asistenco v slovenščini. Poleg tega prejmete vse potrebne informacije o najbližji zdravstveni ustanovi, imate pa tudi zagotovljene ostale storitve, kot so zobozdravstvene, odvetniške, prevoz v domovino, itd.

turistično zavarovanje.2

Kako izbrati najugodnejše turistično zavarovanje?

Glede na vaše potrebe, lahko sklenete letno ali turistično zavarovanje za določen čas. Če potujete za krajši čas večkrat na leto zaradi poslovnih obveznosti ali dopusta, bo za vas vsekakor bolj smiselna prva opcija. Takšna oblika zavarovanja velja za vse države po svetu razen za državo, v kateri imate prijavljeno stalno bivališče.

Višina zavarovalne vsote je odvisna od tega, kam potujete. Če večinoma potujete po Evropi vas bo turistično zavarovanje stalo najmanj, za potovanja izven Evrope pa boste morali odšteti več. Najvišji znesek je potreben predvsem za potovanja na Novo Zelandijo, Avstralijo, Japonsko ali pa v ZDA in Kitajsko, saj gre za države, ki so mnogo bolj oddaljene, njihove zdravstvene storitve pa so neprimerno dražje kot pri nas oziroma v Evropi.

turistično zavarovanje

Ali dobro poznate vsa pravila za napotitev delavcev v tujino?

Dobro poznavanje zakonodaje je izredno pomembno za pravilno napotitev delavcev v tujino. Če teh znanj nimate, vam priporočamo, da se udeležite delavnice, na kateri se boste bolje seznanili z davčno in delovnopravno zakonodajo. Tako boste preprečili možnost, da nehote pride do kršitev, obenem pa se boste znebili vseh dilem, ki jih morda imate pri takšnih postopkih. Kaj vse morate vedeti kot delodajalec?

Seznanjeni morate biti predvsem z veljavno zakonsko podlago, ki natančneje predpisuje celoten postopek, ter s pravicami delavcev. Ti imajo namreč tudi možnost odkloniti napotitev delavcev v tujino, če to želijo. Na delavnici boste lahko izvedeli, kaj mora vsebovati pogodba o napotitvi, kaj je A1 obrazec in zakaj ga potrebujete, pa tudi več o kolektivnih pogodbah, delovnih dovoljenjih ter o drugih zakonskih obveznostih in omejitvah.

napotitev delavcev iz tujine

Boljše poznavanje davčnega in delovnopravnega vidika

Ker se zakoni nenehno spreminjajo, delovnopravna zakonodaja pa pri tem ni nobena izjema, morate biti dobro seznanjeni z vsemi spremembami, tako na davčnem kot na delovnopravnem področju. Tako boste vedeli, kdaj gre za službeno potovanje in kdaj za napotitev delavcev v tujino, izvedeli pa boste tudi, kako poteka sam postopek, in kaj vse je potrebno v tem primeru upoštevati pri obračunu plače.

Na izobraževalnem seminarju boste lahko tudi dobili odgovore o možnostih izplačila neobdavčenih povračil, pa tudi o tem, kakšna so stališča inšpektorjev v mejnih situacijah ter kako se uporabljajo drugi delovnopravni in davčni postopki.

napotitev delavcev iz tujime

Kaj je namen takšnih izobraževanj?

Predvsem se boste lahko izognili nevšečnostim v primeru naključnega inšpekcijskega nadzora. Inšpektor namreč lahko hitro najde kakšno nepravilnost in vas nanjo opozori. Če se to zgodi, boste morali vložiti veliko dragocenega časa in denarja, da odpravite nastale nepravilnosti. V primeru opozorila je to še najmanj, kar vas lahko doleti.

Po najbolj črnem scenariju pa vas lahko doleti tudi visoka globa, v najslabšem primeru pa celo kazenska ovadba. Vedeti morate tudi, da ste kot delodajalec v podrejenem položaju do inšpekcijske službe. Da bi se torej izognili takšnim neprijetnim izkušnjam, vsekakor priporočamo izobraževanje na seminarju za napotitev delavcev v tujino.