Vprašanje, kaj pomaga proti izpadanju las, se nam prične pojavljati v obdobju, ko se prvič soočimo s to težavo. Razlogov zanjo je veliko in nekateri odražajo tudi resna obolenja, drugi pa zgolj začasna stanja in sezonsko nadlogo ali pa gre za del procesa staranja ter dednost. Poleg stresa, izgube teže ali pomanjkanja železa so tu lahko še hormonske motnje, alopecija in razna bolezenska stanja, poznano pa je tudi izpadanje las po kemoterapiji ali po uporabi določenih zdravil, npr. za artritis, visok krvni tlak, depresijo itd. Nekateri si z določenimi pričeskami ali kemičnimi preparati poškodujejo mešičke, obstaja pa tudi motnja kompulzivnega puljenja. Kakršen koli že je razlog, moramo težavo ustrezno nasloviti in preveriti, kako in če je sploh rešljiva.
Kdaj je izpadanje las razlog za obisk zdravnika?
Če se nam to dogaja pozno poleti in jeseni, govorimo o sezonski težavi, ki je prehodnega značaja. Pomislimo tudi, ali smo doživeli večji stresni dogodek ter kakšna je naša prehrana, ki morda vpliva tudi na to. In hormonske spremembe, ki nastanejo v nosečnosti ali po porodu, v menopavzi ter pri težavah s ščitnico, utegnejo ravno tako biti glavni povzročitelj. Ločiti moramo tudi med moško ali androgeno plešavostjo ter ženski tip androgene plešavosti. V obeh primerih so zanjo odgovorni moški hormoni, a se pri ženskah odraža na drugačen način.
K zdravniku pa vsekakor odidimo, kadar se soočamo z naslednjimi problemi:
- izpadanje las poteka v šopih,
- opažamo nenavadne vzorce plešavosti, na primer krožnih oblik,
- izgubljamo dlake tudi po telesu,
- koža na glavi nas srbi ali peče ter drugo.
- Tako kot pri drugih težavah, tudi tu velja pravilo, da če jih bomo naslovili v zgodnji fazi, utegnemo preprečiti poslabšanje oziroma obsežnejše izpadanje las.
Kaj pomaga proti izpadanju las v začetnih fazah?
Na trgu obstaja nekaj rešitev, ki so bolj ali manj uspešne, in sicer razni šamponi, ampule z izvlečki in serumi ter maske, ki jih moramo uporabljati več tednov ali mesecev, da opazimo določene rezultate. Nekatera prehranska dopolnila s keratinom, B vitamini, cinkom itd. spodbujajo krepitev in zaščito mešičkov, vendar je v pozni fazi plešavosti njihova uporaba brez večjega učinka.
Uporaba hormonskih zdravil
V skrajnem primeru lahko uporabimo nekatera hormonska zdravila. Antiandrogena zdravila na recept, kot je finasterid ali minoksidil, ne delujejo pri vseh ljudeh enako ali pa delujejo le v času jemanja, lahko pa imajo tudi različne stranske učinke, kot so:
- srbenje,
- neželena rast dlak na drugih delih telesa,
- izpuščaji,
- rdečina,
- težave z dihanjem,
- oteklost ustnic, nosa, obraza itd.
- slabost
- ter številne druge, tudi resnejše posledice, kot je na primer impotenca ali povečanje tveganja za rak prostate. Tako moramo zelo dobro preveriti in pretehtati, če so tovrstna zdravila za izpadanje las ustrezna za nas in če smo pripravljeni na morebitne trajne stranske učinke.
Metode z revolucionarnimi učinki
Kot eno najnovejših in tudi bolj revolucionarnih terapij pri nas se med ponudniki omenja tako imenovani plasmolifting PRP (PRP = platelet rich plasma ali plazma, bogata s trombociti). Terapevt uporabi našo lastno plazmo, ki jo aktivira s posebnim gelom in tako sproži faktorje rasti. Ker je uporabljena naša lastna kri, je možnost različnih reakcij znatno manjša kot pri drugih postopkih. Potrebovali bomo med 5 do 6 terapij, prve rezultate pa bomo lahko opazili že precej hitro. V kolikor smo že izgubili folikle, pa nam niti ta terapija ne bo mogla pomagati in bomo morali poseči po bolj drastičnih ukrepih, kot je kirurška presaditev foliklov. Tudi tu sicer obstaja nov postopek, imenovan FUE – follicle unit extraction, ki je manj invaziven, okrevanje pa je hitrejše in lažje. Povsem popolnih rezultatov sicer ne bo dala nobena metoda, zato moramo vedno imeti tudi realna pričakovanja.