Keratin kot gradnik človeškega telesa, ki skrbi za zdravo strukturo nohtov, las, kože ter sluznice notranjih organov, je žilava beljakovina, ki tvori strukturo epitelijskih celic. Njegova zanimivost je, da ni topen v vodi in da se odlikuje po visoki elastičnosti. Zelo je odporen proti različnim vplivom, kot so visoke temperature, mraz in vročina. In zanimivo je, da ga potrebujemo za številne procese v telesu, zato je dobro redno uživanje hrane ali prehranskih dopolnil z vsebnostjo tega posebnega proteina.
V primeru, če še ne veste, kje najdemo keratin, za kaj je le-ta pomemben in kje v našem vsakdanu se uporablja, smo vam v nadaljevanju pripravili številne koristne informacije.
Kaj je keratin: uporaba in njegova sestava
Kot je splošno znano, so same beljakovine pomembne za obnovo in rast telesa, k čemur vključujemo kosti, kožo, mišice, kite, tkiva, oči, lase in več. Če se pogovarjamo o tem, kaj je keratin, bi ga predstavili kot močno sredstvo, ki pomaga celiti rane, uravnava velikost celic ter omogoča, da rastejo, se delijo ter premikajo in so ob tem prožnejše in zdrave. Ob enem zmanjšuje morebitno nastalo škodo na tkivih zaradi morebitnega trenja. Kot primer bi tukaj lahko dali lase, kadar imajo zadostno količino te snovi, se ozdravijo, zgladijo, so prožni in polni življenja.
Njegova sestava sestoji iz: vitaminov, aminokislin in elementov v sledovih, ki so prisotni pri živalih in ljudeh.
Poglejmo si pa še hranila, ki odlično pomagajo pri proizvodnji omenjenega proteina:
- Cink podpira njegovo razmnoževanje,
- Vitamin A in C skrbita za razvoj in njegovo zdravo tvorbo,
- Biotin podpira zdravo rast nohtov in las,
- L-cistein je pomembna aminokislina tega proteina, ki sodeluje tudi pri tvorbi kolagena in vzdrževanju elastične kože ter presnovo biotina.
Znaki ob pomanjkanju
Kaj je keratin, smo razjasnili, zdaj pa nas čaka še pregled dejavnikov, ki so krivi za nastanek njegovega pomanjkanja. Kadar vam v telesu primanjkuje omenjene snovi, boste to zlahka opazili po oslabitvi in cepljenju las, suho in hrapavo povrhnjico kože ter upočasnjeni rasti in lomljenju nohtov. Največkrat se začne primanjkovanje zaradi običajnega procesa staranja ali pa zaradi zunanjih dejavnikov, kot so: psihološki stres, slab življenjski slog, agresivni kozmetični pripomočki, pretirano sončenje in podobno.
Kaj je keratin in kje v hrani, se nahaja?
Kot omenjeno, je nahajališče le-tega v človeških in živalskih celicah, ki sestavljajo dlake, lase, nohte, in pri živalih kopita, dlake, perje, rogove. Če ga s prehrano v telo vnesemo premalo in se začnejo kazati zgornji znaki pomanjkanja, ga je treba dodatno priskrbeti s prehranskimi dopolnili. Le tako bodo procesi potekali, kot morajo in vam kot rezultat dali zdrave celice in posledično tudi telo, ki bo delovalo, kot je treba.
Hrana, bogata z njim, je:
- riž in polnozrnata žita: sončnična semena, pšenica, soja in druge, bogate z vitaminom A, B in drugimi;
- sadje in zelenjava: korenje, citrusi, paprika, brstični ohrovt, cvetača, koruza, čebula, sladki krompir;
- jajca in stročnice: fižol, soja, črno zelje;
- mlečni izdelki: mleko, jogurt in sir z nizko vsebnostjo maščob;
- meso: losos, goveja jetra.
Alternative na rastlinski osnovi
V primeru kakšnih alergij ali neprijetnih reakcij nanj obstajajo zdravi zeliščni nadomestki, ki imajo enak učinek na zdravje, obnovo in delovanje. Predstavljamo vam: laneno olje (za nežne in svilene lase), olje Amra (za zmanjšanje razcepljenosti konic ter proti suhim lasem brez volumna), beljakovine prosa in soje (za krepitev šibkih in finih las) ter olje brokolija, ki lase gladi ter jih varuje proti frizu (poroznim lasem).
S tako pridobljenim znanjem in razkritimi vsebinami lahko še danes začnete tretmaje, saj točno veste, kaj je keratin in kako ter s čim si lahko pomagate za zdrav in lepši videz las, nohtov in same kože.